Hafla o.z.  - oriental dance parties

Obcianske združenie Hafla je združením s cielom spájat ludí prostredníctvom tanca, hudby a umenia.

 
 
 

Hadie ruky a koleno von? Nie, to už nestačí

O tom, čo je dôležité na vašej profesionálnej fotografii, aby ste neskončili ako spam na webe, hovoríme s fotografom J.J. Pu.

Tanečnice by mali časť náročnosti voči sebe preniesť na fotografa a chcieť od neho viac. Orientálny tanec je krásne umenie, plné hlbokých emócií, a to by mala vyjadrovať aj fotografia - svetlom, kompozíciou, pózou, či výrazom v tvári, hovorí fotograf J.J. Pu.

Aké to je fotiť orientálne tanečnice? Líši sa to od práce napríklad s modelkami?

Tanečnice vnímajú fotenie viac ako modelky. Berú to ako prezentáciu toho, čo robia – teda tanca a prezentáciu seba ako osobnosti. Modelky prezentujú niečo neosobné - predvádzajú tovar nejakej firmy, šaty, make-up, šperky a podobne. Samozrejme, je za tým aj ich osobná prezentácia, ale až v ďalšom pláne. Skôr si tým budujú image modelky a teda možnosť zarobiť si peniaze. Naproti tomu brušné tanečnice, ak to nie sú naozaj profesionálky, neberú fotenie ako konečný produkt ako si zarobiť. Skôr je za tým "skrytý" marketing.

Rozdielov je viac, z hľadiska fotografa je veľmi dôležité to, aby pri fotení tanečnice zachytil pohyb.

A čo majú rovnaké?

Cieľom modelky aj tanečnice je ukázať a nechať vyniknúť krásu a charakter ženy. A o to by sa mal predovšetkým snažiť aj fotograf.

Každá žena na sebe dokáže nájsť tisíc nedostatkov. Čo tanečniciam robí pri fotení najväčšie starosti?

Jednoznačne všetko, naozaj všetko, čo je spojené s "údajnými" nedokonalosťami ich tela. Že im vidno vrásky, tukové záhyby, malé či veľké prsia, nepekné nohy, celulitídu, kŕčové žily.....Vždy sa s tanečnicami pri fotení pomerne veľa rozprávam. Snažím sa im pomôcť tak, aby na konečnej fotografii nebolo vidieť to, čo nechcú, aby tam bolo.

Ako by mala vyzerať prezentačná fotografia tanečnice a čo všetko k tomu treba? Ako sa pripraviť na takéto fotenie?

Fotografia mala vyjadrovať predovšetkým radosť, energiu pohybu ale aj vnútornú silu, nadšenie... Potom by mala prezrádzať, že tanečnica vie o čom je orientálny tanec – použitým kostýmom, doplnkami, ale aj tanečným postavením typickým pre tento tanec. Na fotenie je dobré, aby bola pripravená na viacero alternatív oblečenia, doplnkov a profesionálny make-up a byť aj psychicky v pohode - dobre naladená. A nebáť sa viacej komunikovať s fotografom o predstave fotografie, svetla, pózy a podobne. Je dobré si priniesť vlastnú hudbu a prísť aj s niekým, kto pomôže s make-upom - najlepšie profesionála. Vizážista pomôže aj s vlasmi a podobne, no na to zväčša už nebývajú peniaze.

Keď už hovoríš o pózach, prešli ti pod rukami desiatky tanečníc. Akú pózu majú najradšej?

Nedá sa to povedať jednoznačne, ale prevažujú pózy s hadími rukami a s vysunutým kolenom.

Čo môže tanečnica spraviť, aby jej fotografie boli jedinečné a nie ako tie zvyčajné, ktorých sú na internete extrémne množstvá?

Mala by si vybrať fotografa, ktorý má cit pre výtvarné spracovanie fotografie. Technicky dokonalá fotografia nestačí. Žiaľ, medzi tanečnicami sa pohybuje veľmi málo fotografov, ktorí sa by sa snažili čo už len o technickú kvalitu, nie to ešte o výtvarnú - umeleckú fotografiu. Orientálny tanec je krásne umenie, plné hlbokých emócií, a to by mala vyjadrovať aj fotografia - svetlom, kompozíciou, pózou, výrazom v tvári... Jednou z najčastejších chýb je, že aj technicky kvalitné fotky nie sú precítené, tanečniciam chýba hlbší výraz. Fotografie sú potom zväčša povrchné, akoby fotené bez väčšieho záujmu o tanec a charakter tanečnice. Myslím, že všeobecne by mali tanečnice časť náročnosti voči sebe preniesť na fotografa a chcieť od neho viac.

J.J. Pu je oficiálnym fotografom festivalu Pressburg Dance Fest, ktorý sa uskutoční v Bratislave 19. až 21. septembra 2014. Súčasťou festivalu je aj súťaž. Jedna výherkyňa v sólo kategórii a jedna z víťazných skupín získa ako výhru hodinové fotenie v ateliéri.

 

Informácie k fotografii:

Jedna z fotografií vlaňajšej výherkyne Lenky Shanelah Ožvaldovej z Českej republiky. A ako okomentovala fotenie, keď sme sa opýtali na hodnotenie? „Focení, servis, komunikace super!“

 
© 2016 Hafla, o.z. · Website by Hafla o.z.