Hafla o.z.  - oriental dance parties

Obcianske združenie Hafla je združením s cielom spájat ludí prostredníctvom tanca, hudby a umenia.

 
 
 

Tri dni s orientálnym tancom - Pressburg Dance Fest 2013

Chcete vidieť tancovať hviezdy alebo sa hviezdou stať?

V dňoch 27. 9. až 29. 9. 2013 sa v petržalskom Dome kultúry Lúky uskutoční maratón odborných vzdelávacích seminárov v rôznych druhoch a štýloch orientálneho tanca, tanečná súťaž sólistiek aj skupín a galavečer, kde vystúpia domáce aj medzinárodne uznávané zahraničné tanečnice z Grécka, Rakúska, Srbska, Českej republiky z Poľska a zo Slovenska. Akciu organizuje občianske združenie Hafla a nadväzuje na vlaňajšiu úspešnú akciu s rovnakým názvom.

Cieľom je podporiť orientálny tanec ako zdravú a tvorivú alternatívu pre mnohé ženy, ktoré ho môžu interpretovať nezávisle od svojho veku či telesných proporcií.

„Zároveň chceme vzdelávať tanečnice aj publikum – ukázať, že tento tanec má mnohé podoby, moderné aj folklórne, a je serióznym umením, nezúženým len na lacné vyzývavé pohyby a lesklú šatku okolo bokov,“ hovorí Petra Majzúnová z občianskeho združenia Hafla.

Jednou z častých chýb tanečníc býva nesprávny výber hudby, ktorý nezodpovedá zvolenému napríklad folklórnemu štýlu. Preto organizátori pre súťažiacich pripravili bezplatné poradenstvo v tejto oblasti.

V súťaži dostanú priestor profesionálne tanečnice ako aj tanečnice, ktoré sa orientu venujú iba v rámci voľného času. Napríklad len preto, aby si spevnili držanie tela a odbúrali stres.

Aké tance uvidíte? Napríklad raks sharqi - tanec na klasickú orientálnu hudbu, ktorý sa v úvode môže tancovať  s hodvábnym závojom alebo vejármi a počas tanca tanečnica môže zaradiť krátke energické drum sólo – tanec na bubny. Ďalej tarab - tento pojem vyznačuje duševnú extázu, ktorá sa v tanečnom prostredí vzťahuje na milostné balady zo zlatej éry orientálneho tanca, ale aj tradičné či folklórne beledi (výrazne žensky pôsobiaci tanec) či moderné shabi (tanec z ulice).

Ak si tanečnica zvolí folklórny tanec, nie je to pre ňu jednoduché a máloktorá ho preto má v repertoáru.

„Folklór je paradoxne technicky náročnejšie sa naučiť. Je to dané aj tým, že je nutné pochopiť daný kultúrny kontext, ku ktorému nemáme v Strednej Európe jednoduchý prístup,“ hovorí vedúca poroty, tanečnica a choreografka z Českej republiky Karolina Idrisová.

Festival je ojedinelou akciou v tomto rozsahu v Bratislave aj na Slovensku.

Súčasťou galavečera bude nevšedná módna prehliadka tanečných kostýmov úspešnej egyptskej módnej návrhárky Hanan Mahmoud. Hanan žije a tvorí v Káhire a v svojej dielni zamestnáva 300 tamojších žien.

A aké sú súčasné módne trendy v orientálnych kostýmoch? Tanečnica Sahar z Českej republiky, ktorá s ňou dlhodobo spolupracuje hovorí: „Trendov je viac. Pre Egypťanky je to iné, u nich záleží na mieste, kde budú tancovať. No pre ostatné tanečnice mimo Egypt sú obľúbené široké šifónové či čipkové sukne, ktoré sa v páse zapínajú v jednom bode. Často sa pod ne nosia krátke nohavice,“ vraví Sahar. Ďalším trendom je  využívanie priesvitných telových látok, takže tanečnica je často zahalená a zároveň vyzerá veľmi sexy.

Na módnej prehliadke uvidíte luxusné kostýmy pre orientálny tanec práve z tejto najnovšej kolekcie.

Viac informácií v slovenskom a anglickom jazyku o akcii aj účastníkoch či tancoch možno nájsť na http://pressburgdancefest.eu/ prípadne aj na facebooku. O organizátoroch na www.hafla.sk.

Kontakty: Tím Hafla Petra Zaynab Majzúnová: +421 903 283 203, Halka Tytykalová: +421 907 273 036

 
© 2016 Hafla, o.z. · Website by Hafla o.z.