Ara hyacintová
Ako bolo spomenuté už v úvode, Ara hyacintová je papagáj ktorý obýva prevažne južnú Brazíliu. Tento papagáj je schopný dosiahnuť dĺžku až 1m a hmotnosť 1,5 až 2 kg. Ara hyacintová vďaka svojím rozmerom a váhe je považovaná za najväčšieho lietajúceho papagája na svete. Ďalej vďaka svojím pestrým farbám, veľkosti a vzhľadu je považovaná taktiež považovaná za najkrajšiu svojho druhu. Ara zvyčajne hniezda v dutinách väčších stromov, kde je počas jedného hniezdenia schopná zniesť 1 až 2 vajcia. Ako bolo spomenuté, patrí ohrozeným živočíchom a jej počet v jej prirodzenom prostredí sa odhaduje asi na 3,5 až 4,5 tisíc kusov.
Cena tohto papagája sa môže vyšplhať až na 12 tisíc dolárov, avšak tento živočích je chránený zmluvou CITES, čo znamená, že je so živočíchom úplný zákaz obchodovania. U Ary je celkom nezvyčajný zber potravy. Živia sa orechmi z paliem a zobáky Ár sú dosť tvrdé nato, aby oriešok rozlúskli, avšak tieto papagáje väčšinou uprednostňujú zber týchto oriešok z trusu iných živočíchov.
Okrem toho sa živia aj všelijakým zeleným krmivom, slnečnicou, či dokonca ovocím alebo suchým chlebom. Ara hyacintová je neagresívny živočích a v krátkom čase si dokáže na svojho ošetrovateľa zvyknúť. Ara bola prvýkrát dovezená do Európy v roku 1867 a to konkrétne do zoologickej záhrady v Londýne. Je prísne chránená hlavne pre obchod s exotickým vtáctvom a rovnako aj pre perie Indiánskych kmeňov, ktoré z perí tohto vtáka vyrábajú rôzne čelenky alebo iné suveníry pre turistov. Taktiež sú ohrozované pre likvidáciu ich prirodzeného domova a vypaľovania dažďových pralesov.
Zoologická záhrada v Minnesote spolu s fondom BioBrasil a svetovým fondom divočiny (WWF) pracujú na zachovaní genofondu Ary hyacintovej.